Bój o Dąbki trwa…
     
     
 

To już 18 doba…

Głodówka w obronie Zespołu Szkół nr 3  im. Ratowników Morskich w Dąbkach trwa od 5 kwietnia. W poniedziałek, 22 kwietnia, prowadziły  ją trzy kobiety. Protest głodowy w darłowskim urzędzie rozpoczął się podczas sesji Rady Gminy Darłowo, na której podjęto uchwały o likwidacji  tej, liczącej blisko 240 uczniów, szkoły.

Właśnie w takich chwilach okazuje się jak funkcjonuje  nasze państwo. Brak odpowiedniego nadzoru, powoduje, że wójt gminy Darłowo czuje się jak „pan na włościach”,  a nie  urzędnik państwowy, który ma określone obowiązki wobec społeczności lokalnej. Rozmowy, które były prowadzone z protestującymi kobietami, przedstawicielami rodziców oraz związków zawodowych, wśród których i ja byłam, nic nie wniosły.  Wójt Franciszek Kupracz w nich nie uczestniczył, ale spodziewał  się  od protestujących przedstawienia planu ratowania oświaty na 10 najbliższych lat i, oczywiście, nie zamierzał wycofać się z likwidacji szkoły, a następnie przekazania  jej stowarzyszeniu. Dlaczego jednak nie prowadził takich rozmów przed podjęciem tym uchwał? Rodzice czterokrotnie organizowali spotkania, zapraszając na nie przedstawicieli władz z wójtem na czele.

Do protestujących przyjeżdżali  politycy, związkowcy, przyjaciele i znajomi … wspierali dobrym słowem,  pismami   do  różnych  instytucji, osób,  wypowiadali się w mediach. Pojawiły się maile od osób wspierających głodujące kobiety, pełne  podziwu za determinację i odwagę! Jednocześnie coraz więcej osób zdało sobie sprawę z faktu, że zarządzanie  oświatą staje się naszym problemem narodowym, którego pozbywają się samorządy w imię ratowania swoich lokalnych budżetów.

Franciszek Kupracz postanowił zwołać  20 kwietnia nadzwyczajną sesję rady gminy, aby po raz kolejny zastanowić się nad „losami oświaty”. W porządku obrad umieścił punkty, w których  miały zapaść uchwały dotyczące m.in. rozpatrzenia skarg rodziców i Związku Nauczycielstwa Polskiego na decyzje rady gminy o likwidacji Zespołu Szkół nr 3 w Dąbkach. Projektów tych uchwał wójt nie dołączył do wniosku o nadzwyczajną sesję. Jarosław Michalski, przewodniczący Rady Gminy odmówił zwołania sesji w tym terminie ze względu na brak kompletu dokumentów. Kolejny termin to 25 kwietnia. A głodówka trwa…

Wszyscy z niecierpliwością czekają też na postanowienie wojewody. W tym czasie wójt wprowadza rejestr osób wchodzących i wychodzących  do sali konferencyjnej urzędu gminy, zamyka urząd o 15.00, pisze różne pisma i komunikaty. Swoim komunikatem z 19 kwietnia obraził protestujące kobiety. Zabawia się w „agenta Tomka” grzebiącego w prywatnym życiu protestujących  kobiet  i  wspierających ich mężczyzn, zamiast poszukiwać rozwiązania problemu, narastającego przez jego brak kompetencji i nieudolne wydatkowanie gminnych pieniędzy.

(…)

Dla wsparcia rodziców protestujących w obronie publicznej szkoły w Dąbkach w środę, 24 kwietnia 2013 r.   pod  urzędem  gminy  w  Darłowie odbędzie się pikieta zorganizowana przez Oddział ZNP w  Koszalinie przy  współudziale  kolegów  z  innych związków zawodowych oraz rodziców  uczniów z  Dąbek i  okolicznych  mieszkańców. 

 

Małgorzata Chyła,

                               prezeska Oddziału ZNP w Koszalinie,

                                                     radna sejmiku województwa zachodniopomorskiego